LHOTA
Vítáme Vás
na oficiálních stránkách Ostrožské Lhoty.
Dnes je čtvrtek 24. 8. 2017
Svátek má Bartoloměj
Květina
MENU MENU MENU MENU MENU MENU MENU MENU
MENU
MENU
MENU
MENU
MENU
MENU
MENU
MENU

TOPlist
od 28.4.2006

HiTech


Slovácko


Policie
POLICIE
Obvodní oddělení
Uherský Ostroh
TEST

STAROSTA JELÉNEK: CHTĚL BYCH SVOU PRÁCI DOKONČIT


Lhotský starosta Antonínek Jelének sám o sobě říká, že měl možnost si vybrat, kde bude žít. Rodák z Hluku se nakonec rozhodl žít ve Lhotě a postupně se dokonce dostal až na post ,,prvního muže“ obce. Těsně před skončením svého mandátu poskytl rozhovor, v němž mluví o sobě samém i o několika problémech, které Lhotu trápí.

Pane starosto, na konci týdne skončí vaše volební období.
V čem bylo podle vás pro Lhotu dobré a v čem se jí naopak tolik nedařilo?

Za nejdůležitější považuji, že se nám jako zastupitelstvu podařilo jednat slušně a rozumně. To bylo naše přání na začátku volebního období a myslím, že se splnilo. I když jsme samozřejmě nedokázali být vždycky zajedno, ale to ani není u tolika lidí možné. Pokud jde o konkrétní věci, určitě se nám podařilo vybudovat cyklostezky, opravit silnici na Podsedkách, dokončit opravu obecního domu, provést inženýrské sítě v průmyslové zóně. Věřím, že do měsíce se rozběhne výstavba čističky odpadních vod, za velkých úspěch považuji, že se nám na ni podařilo sehnat devadesát procent dotací. Osobně jsem také rád, že jsme začali pracovat na komplexních pozemkových úpravách, to znamená, že by se nám mělo poprvé podařit přesně zmapovat nezastavěnné plochy na katastru obce. Otevře se cesta pro úpravy, které budou reagovat na současné potřeby majitelů nemovitostí (polní cesty, nové meze, vyjasnění vlastnických práv apod.)

A co se vám nepodařilo?
Určitě průmyslová zóna, zejména, pokud jde o firmu Ekospar. Firma zpočátku, při prodeji pozemku, tvrdila, že jim brzdíme jejich podnikatelské aktivity, jenže ve skutečnosti se v zóně kolem jejich firmy nic neděje ani po dvou letech od prodeje pozemku (mimo sušení dříví). Měli jsme představu, že přinesou dalších třicet nových pracovních míst a budou zaměstnávat celkem 80 lidí. Nyní netušíme, co se tam dál bude dít. Rozvoj průmyslové zóny jsme si představovali prostě jinak.

V čem jinak?
Nalákat k nám podnikatele není tak jednoduché, navíc průmyslových zón je už relativně dost. Jednali jsme s několika firmami, mimo jiné i italská firma na výrobu železničního zabezpečovacího zařízení. Velkým zájemcem bylo i Hamé Babice, oni měli zájem o celou plochu, jenže nakonec chtěli jít někam, kde je železnice.

Pokud jde o velké lhotské projekty, určitě tím největším je poněkud kontroverzní čistička odpadních vod. Proč vlastně potřebuje Lhota takovou čističku?
Zeptám se takto - potřebujete septik?

Jistě ano. Ale proč nyní čističku?
O čističce se jedná již patnáct let. Nelze říct – proč nyní. Do budoucnosti není možné životní prostředí zatěžovat. Každý by si měl umět po sobě uklidit. Okluky jsou čisté od Dolního Němčí po Hluk, teď budou čisté i přes Lhotu do Uherského Ostrohu. Obec Blatnice bere u toku Okluky pitnou vodu pro asi 2000 lidí. Pokud by došlo v obci k vážné ekologické havárii, podle hydrogeologického posudku, který jsme si nechali zpracovat, by mohlo dojít až k zasažení zdrojů pro lázně v Nové Vsi. O těchto argumentech se moc nemluví.

Kolik peněz bude celý projekt stát?
Rozpočet je 39,7 milionu korun, z toho necelých 36 milionů je dotace. Lhota si bere úvěr na 4,5 milionu, který by měl být ale v budoucnosti splacen dotací z krajského úřadu.

Dělá se čistička proto, že ji Lhota opravdu potřebuje, nebo - jak zní některé hlasy v obci - protože to je pro některé firmy výborný obchod?
Každá práce je pro některou firmu "výborný obchod". Není to o firmě Staveko, která byla vybrána jako ten, kdo čističku postaví. Peníze jsme si sehnali my jako Lhota, výstavba čističky je v zájmu obce.

Proč byla vybrána právě firma Staveko, nabídlo skutečně nejlepší podmínky?
Výběrové řízení prováděla brněnská firma RTS, máme s nimi dobré zkušenosti. Staveko sice nenabídlo nejnižší cenu, ale to ještě nic neznamená. Nabídky firem byly od 35 do 47 milionů korun, RTS nám upozornila, abychom si dali pozor na firmy, které mají nejnižší nabídky. Považovali to za rizikové vzhledem k poměrně velkému rozsahu nabídek. Rada obce, při jednání byli přítomní i ostatní členové zastupitelstva, pak schválila firmu, která měla nabídku nejvhodnější. Staveko bylo podle výběrové komise nejvhodnější, cenově bylo někde uprostřed těch nabídek a ostatní kriteria mělo nejlepší.

Vylučujete, že by v celé zakázce hrály roli známosti? Bylo to čisté rozhodnutí, nejvhodnější pro obec?
Myslím, že ano. Jednalo se o otevřené řízení, kde se mohly přihlásit firmy z celé republiky a taky se přihlásily. Jejich nabídky nikdo nemůže ovlivnit. Firma RTS musí provést výběr podle podmínek platného zákona.

Proč se ve Lhotě nedaří nové výstavbě, aby hlavně mladí lidé nemuseli hledat stavební pozemky v okolí ?
Základní problém je v tom, že obec nemá pozemky, které by na tuto výstavbu mohla použít. V okamžiku, kdy se řekne, že chce obec nějaké pozemky na stavbu rodinných domků, tak žádný z majitelů ten pozemek neprodá. V současné době probíhá pokus o možnou výstavbu nad ulicí Nové Záhumní. Bude to další test o této problematice. Možná vyjde. Je také problematické dělat inženýrské sítě třeba jenom k jednomu stavebnímu pozemku.

Existuje alespoň naděje, že v dohledné době budou stavební místa nebo projekt, který by přinesl více možností bydlení?
Kolem celé obce jsou v územním plánu lokality pro výstavbu. Uvedu jeden příklad. Obec chtěla zpracovat projekt na inženýrské sítě v dědinských humnech, ale narazili jsme na to, že někteří majitelé se o prodeji pozemků nechtěli vůbec bavit. Za této situace se nedá nic dělat.

Jak to vypadá s vydáním knihy o Lhotě, proč zatím nevyšla?
Kniha je z devadesáti procent hotová. Dali jsme ji ještě některým lidem ke konzultaci, jestli tam jsou například správné fotky, popisky a další věci. Z 260 stran se kniha rozšířila na 460 stran.

A proč zatím nevyšla?
Nerad bych to rozebíral, musím ale přiznat, že práce na knize vůbec neprobíhají podle mých představ. Víc opravdu nechci nyní říkat.

A kdy bude tedy kniha vydána?
Vydání knihy vidím spíš na první polovinu příštího roku.

Další problém - lékárna. Ta je buď pořád zavřená nebo když tam člověk jde s nějakým receptem, tak lék stejně nemají. Líbí se vám taková služba občanům?
Nelíbí. Předpokládáme, že od 1. listopadu současný nájemce bude u nás končit. Dostali jsme nabídku od dr.Lukešové ze sousedního Uherského Ostrohu s tím, že bude otevřeno každý den, navíc se rozšíří nabízený sortiment. Takže by se to mělo zlepšit. Výdejnu povede od 6. listopadu.

Co otvírací doba na poště, která je pro většinu lidí naprosto nevyhovující?
Tak to je věc, kterou obec vůbec neovlivní. Je to interní záležitost České pošty.

Ulice Býčiny zřejmě jako jediná ve Lhotě nemá státní vodovod. Proč?
V této ulici je vodovod pouze po jedné straně.Já jsem s lidmi z ulice mluvil, bavili jsme se o tom, že ten vodovod by i po druhé straně určitě šlo udělat. Ale oni všichni vodu mají ze svých zdrojů a ve studních mají vody dostatek. Zatím ten tlak od lidí není takový, že by se tam rozvody měly dělat.

Takže se tam se státním vodovodem nepočítá?
Tak se to nedá říct, že nepočítá. Kdyby se voda ze studní ztratila, nebo nějakým způsobem by kvalita vody nebyla uživatelná, tak se to bude muset řešit provedením nového rozvodu nebo by se musely provést přípojky přes stávající silnici na druhou stranu.

Mluví se také o rekonstrukci sportovní haly, jak je daleko tato záležitost?
Máme zatím rámcovou představu o rekonstrukci. Hala má za sebou pětadvacet let, okna netěsní, zasluhuje rekonstrukci. Střecha je ale podle statika, který tu byl v zimě, zatím v dobrém stavu. Pokud by se naskytla možnost zajistit na dotacích potřebné peníze, předpokládám zhruba tři až čtyři milióny korun, tak ty peníze se musí investovat do sportovní haly podle nějakého projektu. Zatím se uvolnilo šedesát tisíc korun na zpracování projektu. Na jeho základě budeme shánět na halu penízu.

Pojďme ještě k osobnějším otázkám. Jak se ve Lhotě žije vám osobně, a jak se vám Lhota líbí z pohledu běžného člověka?
Na rozdíl od lidí, kteří se tady narodili a nemohli si vybrat, tak já jsem si mohl vybrat. Přistěhoval jsem se sem, když jsem byl plnoletý a Lhotu jsem si vybral. Já osobně bych nemohl bydlet v paneláku. Patřím spíš do skupiny lidí, kteří jsou rádi na zahrádce a v přírodě. Z tohoto pohledu mě Lhota vyhovuje a vadí mně jediná věc, a to je poměrně malý lhotský katastr.

A jak bude podle vás Lhota vypadat v roce 2010?
Do roku 2010 by měla plně fungovat průmyslová zóna, která by měla být už zaplněná. Věřím, že bude fungovat čistička. Byl bych rád, kdyby byla opravená sportovní hala a školka. Měl by být opravený průtah přes obec a hotová cyklostezka do Ostrohu. Doufám, že se tady bude dařit kultuře, minimálně stejně jako teď. Za velice zdařilé já osobně považuji letošní hody, které pořádali „ženáči“. Je výborné, že se dali dohromady divadelníci. Červený kříž pořádá pro důchodce různé besedy. Prostě Lhota žije i kulturou a já doufám, že to bude ještě lepší. Osobně si přeji úbytek vandalů. Člověka nepotěší, když v neděli ráno musí u domu pana Dennera zvedat dopravní značku, která zasahuje přes chodník až do silnice.

Vy ve volbách opět kandidujete, předpokládáme tedy, že chcete být nadále také starostou. Proč?
Protože rád bych byl u projektů, které se nyní rozbíhají. Kupříkladu čistička, do voleb jsme stačili maximálně začít, chtěl bych tuto i další práce dokončit. Máme rozjednanou opravu další části cesty, máme i další projekty.

Děkujeme za rozhovor.

Stanislav Dufka
Radek Bartoníček
Článek ze dne: 19.10.2006 . . . [ Rubrika: OBEC --> SOUCASNOST ]


  KOMENTÁŘE KE ČLÁNKŮM

Žádný komentář nenalezen.

  Váš komentář
  Nadpis komentáře:
  Jméno zasilatele:
  E-mail zasilatele:
  Text (max. 2000 znaků)
  Vložte kód:CODE        


Zpět  Zpět  
RelaxZona
TK
LHOTA-INTERNACIONALOVE
SOLAR
V Ostrožské Lhotě je největší solární elektrárna ve střední Evropě. V roce 2009 byly v Ostrožské Lhotě zakončeny stavební práce na největší fotovoltaické elektrárně ve střední Evropě. Celkový instalovaný výkon elektrárny je 2,25 MWp.
AKTUALITY
1. Lhota mapovala historii
20.06.2011
2. Ostrožská Lhota slavila 640 let, dárkem je kniha
20.06.2011
3. Lhota otevírá dům s archeologickou expozicí
20.06.2011
4. Stromy ustupují amfiteátru
12.04.2011
5. Kácení ve Lhotě: omylem padla i Lípa svobody
31.03.2011
6. Ceny šampionů posbírali domácí
14.03.2011
7. 2011-02-24-Měst.úřad Hluk-úz.rozh.-Vítek
25.02.2011
8. Exekutor se spletl? Smůla
16.02.2011
9. Školní ples v Ostrožské Lhotě 2011
16.02.2011
10. Hospodaření obce r. 2010
10.02.2011
11. 2011-01-02 Pozemkový fond ČR
01.02.2011
12. Seznam provozovatelů wifi sítí - Ostrožská Lhota
01.02.2011
13. Výroční zpráva dle z.č. 106/ 1999 Sb.
31.01.2011
14. Krize nekrize, chceme přebytek
25.01.2011
15. 2011-01-13 Mes.ur.Hluk-vyhlaska Vitek
17.01.2011
16. Tříkrálová sbírka
10.01.2011
17. Poděkování
10.01.2011
18. Lhota zaplatí silnici na dvě splátky
22.12.2010
19. Rozpočet 2011
22.12.2010
20. Zrekonstruovaný průjezd Ostrožskou Lhotou byl otevřen
12.12.2010
(c) Ostrožská Lhota
ostrlhota@uh.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
http://hudba.hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund
www.hradiste.cz